GELENEKSEL TIP SİSTEMLERİ

 

AYURVEDA

Hindistan’da 5000 yıl ve daha öncelerinden kaynak alan ayurveda, günümüzde, hemen her yerde uygulanan en eski tıp sistemidir. Ayus yaşam, veda bilgi anlamına gelmektedir ve dolayısıyla ayurveda bir yaşam bilimi, yaşamın bilgisi olmaktadır. Daha sağlıklı ve dengeli bir hayatın nasıl yaşanılacağının bilimi ve incelenmesidir ayurveda. Ona göre doğayla uyumlu yaşamak, mükemmel sağlığı deneyimlemek için atılması gerekli olan ilk adımdır.

Mevsimlerin değişmesiyle ağaçların yapraklarını döktüğünü, kuşların güneye uçtuklarını ve köpek balıklarının uzak sulara göç ettiklerini bilir ve görürüz. Onların yaşamda varlıklarını sürdürebilmeleri için bu gereklidir. Bizim hayatta varlığımızı sürdürebilmemiz de, benzer şekilde, doğayla iletişimde olmamıza bağlıdır. Bununla birlikte, günümüz dünyasında, yıl boyunca sıklıkla aynı yiyeceği yiyor ve mevsimler değiştikçe sırtımıza bir süveterden daha fazlasını nadiren alıyoruz. Ayurveda, size, optimal sağlığınızı desteklemek için tasarlanmış olan basit doğa yasalarını anlayarak, nasıl daha dengeli ve sağlıklı bir hayat yaşayabileceğinizi öğretir.

Ayurveda gerçek anlamda “yaşam bilimi” demektir. İnsanlık tarihinde bilinen en eski yazıtlar olan Vedalar’da bulunan, tam bir beden, zihin ve ruhu dengeleme sistemidir. Ayurveda, kişide, beden ve zihni hem dengede hem de sağlıklı tutacak bir enerji dengesi başarmayı arzular. Her birey, üç dosha (temel doğalar)’nın eşsiz bir kombinasyonundan oluşmuş bir prakruti (temel yapılar)’ye sahip gibi görülmektedir: Vata, pitta ve kapha. Bir kere bir kişi kendi prakrutisini ve vikruti (dengesizlik)’sini anladığında, kendisini mükemmel bir denge içerisinde muhafaza edecek yiyecekleri, egzersizleri, etkinlikleri, işbirliği yapacağı kişileri, yaşam durumlarını ve diğer çevresel faktörleri seçmesi mümkün hale gelir.

Hastalıklar ve diğer dengesizlik durumlarında, sistemi tekrar doğal durumuna geri getirmek için, birey, tasarlanmış yoga, meditasyon, yiyecekler, yağlar ve otların belli karışımlarıyla tedavi edilirler.

Bunu yapmak için, prakruti ve vikrutinizi anlamanız esastır ve bu yüzden ayurvedanın en temel şartı “kendini tanı” olabilir. Ayurveda sadece eski bir şifa bilimi değil, aynı zamanda, kendine ilişkin bilgilenme sanatıdır.