AROMATERAPİ

Aromaterapi

Aromaterapi, kokulu bitkilerden distilasyon veya benzer teknikle elde edilen öz sularının fiziksel, zihinsel ve duygusal tedaviler için kontrollü ve etkin bir şekilde kullanımı olarak tanımlanmaktadır.

Bu özsuları yağ şeklindedir. Bazı yağlar uçucudur. Yani bir süre sonra havaya karışarak yok olurlar. Bunlara esansiyel yağ denir (gül, kekik, adaçayı, okaliptus vb.). Aromaterapide çokça kullanılan diğer yağ çeşidi de taşıyıcı (baz) yağlardır. Bunlar pres yöntemiyle kolayca elde edilen yağlardır (zeytinyağı, badem yağı, argan yağı, jajoba yağı v.b.) ve çok konsantre olan esansiyel yağları hafifletmek, seyreltmek için kullanıldığı gibi, bazen tek başına da çok etkili (çörekotu yağı) olabilmektedir.

Aromatik esansiyel yağı, bitki’nin, yaprak, çiçek, kök, sap, dal, meyve, tohum ve dikenlerinin içinde ki küçük torbacıklarda depolanan güneş enerjisidir. Buna, bitkilerin “yaşam gücü” veya “ruhu” da denebilir.

Saf haldeki esansiyel yağlar son derece konsantredirler. Etkileri, bitkinin kendisini kullanmaktan 100 ila 10,000 kez daha fazla olabilir. Çok güçlü olmalarına rağmen, genel olarak güvenli kabul edilirler. Ilaçların aksine, herhangi bir olumsuz yan etkileri çok nadirdir. Bu kadar zararsız olan doğal ürünlerin, yararları çok büyük, hatta bazen “mucizevi” bile olabilir.

Aromaterapi;

* Hastalığı değil kişiyi tedavi etmekte,

* Fizyolojik olarak yaşam gücünü ve dolaşımını arttırmakta,

* Beden’in kendi kendini tedavi edebilme zekasını uyandırmaktadır.

* Yüksek oranda oksijen emme kapasitesine (ORAC),

* Hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine,

* Küçük moleküler yapısı sayesinde, hücresel ve en ince düzeyde ki dokuların, hatta duygu ve düşüncelerin bile içine nüfuz edebilme özelliğine sahiptir.

Aromaterapi ile;

* Fiziksel beden güçlenmekte,

* Sağ ve sol beyin aktivitesi dengelenir, birbiriyle uyum sağlamakta,

* Nabız birkaç saniye içinde normalleşmekte,

* Bağışıklık sistemi güçlenmekte,

* Sinir sistemi dengelenmekte,

* Sindirim sistemi güçlenmekte,

* Tüm vücut sistemleri, kas ve kemikler güçlenmekte,arınmakta ve dengelenmekte,

* Hafıza ve öğrenme kapasitesi, konsantrasyon ve yaratıcılık artmakta,

* Uyku, iştah, tansiyon dengelenmekte,

* Depresyon, panik atak, migren, astım, bronşit tedavisinde etkili olmakta,

* Ağrı kesici ve neşe-sükunet-huzur yayan hormonlar olan Endorfin ve Serotonin hormonları salgılanmakta

* Ve Duygu ve düşünceler olumlu yönde değişmektedir.

Bitkilerin özü, insanın “ince düzeylerini” besler. Fiziksel bedenimiz çoğu zaman beslenebilir, ancak “ince bedenlerimiz” yani; duygu ve düşünce hücrelerimiz çoğu zaman yetersiz beslenmektedir. Aromaterapi, bu anlamda ince boyutta besin sağlayarak bize unutmuş olduğumuz yönümüzü hatırlatir, denge ve bütünlük hissi sağlar.